چرا احسان علیخانی «آقازاده» نشد؟/ روایت حامد عنقا از یک مذاکره

برنامه «صحنه» در رادیو تهران شب گذشته نهم آذر به موضوع تغییر سبک زندگی اصیل ایرانی در آثار سینمایی و تلویزیونی پرداخت.

بیژن بیرنگ درباره دلیل تغییر مفاهیم اخلاقی و ازبین رفتن دورهمی‌های خانوادگی و افزایش خیانت و بی‌اخلاقی در آثار گفت: جامعه ممکن است در وضعیت اسفباری به لحاظ اخلاق باشد اما صاحب اثر لازم نیست آینه جامعه باشد که باید تخیل کند و جهانی را که دوست دارد، بسازد، واقعیت دنیای تلخی دارد نباید به آن خیلی نزدیک شد.

در بخش دیگر برنامه، حامد عنقا با عنوان اینکه فیلم‌هایی مثل «مهمان مامان» و آثار خانوادگی دیگر که دربردارنده مفاهیم اخلاقی و کمترین خشونت بودند هم در شرایطی ساخته شدند که در جامعه دزد و اختلاسگر و بی‌اخلاقی وجود داشت گفت: رئالسیم و واقع‌گرایی در آثار ممکن است باعث تزریق ناامیدی شود و صاحب اثر نباید همه چیز را گردن مخاطب بیندازد که خودش مقصر است و باید تصویر درستی ارائه دهد تا فرهنگسازی صورت بگیرد.

وی که در حال حاضر مشغول تولید سریال «آقازاده» برای شبکه نمایش خانگی‌ است از روند تولید این پروژه گفت: در یکی از آلوده‌ترین مناطق تهران یعنی فرودگاه مهرآباد مشغول کار بودیم و فیلمبرداری ادامه دارد. امیدواریم که بتوانیم از ابتدای زمستان یا اوایل بهمن سریال را توزیع کنیم.

عنقا ادامه داد: «آقازاده» ۲۴ قسمت است و اگر لازم باشد شاید یکی دو قسمت هم به آن اضافه شود.

وی در پاسخ به سوال ظلی‌پور مبنی براینکه آیا درست است که احسان علیخانی کاندیدای نقش «آقازاده» بود که حالا امیر آقایی آن را ایفا می‌کند، اظهار کرد: امیر آقایی یکی از اصلی‌ترین نقش‌های این سریال است. احسان علیخانی هم یکی از کاندیدای اصلی و فراتر از کاندیدا بود چرا که خیلی جدی با هم صحبت کرده بودیم و نزدیک به اجرا هم شده بودیم اما از آنجایی که می‌خواست خیلی زودتر وارد پیش تولید «عصر جدید» بشود این هماهنگی اتفاق نیفتاد.

او در ادامه گفت: احسان علیخانی به هرحال در مسیر خودش اگر نگوییم بهترین جزو یکی دو نفر اصلی و از بهترین‌های حوزه خودش است که نه فقط به عنوان مجری بلکه مولف هم هست و من به او حق می‌دهم که درباره بازیگری حساسیت داشته باشد. چون برای این تغییرمسیر دادن باید ریسک بالایی را متحمل شود. شاید دوست نداشته باشد که بگویم اما او بسیار دوست داشت که این تجربه را با سریال «آقازاده» انجام بدهد و مفصل هم حرف زدیم. چندین و چند جلسه با هم داشتیم اما فکر می‌کنم بازهم درنهایت نتوانست به آن نیروی مقابله درونی اش غلبه کند.

«صحنه» به تهیه‌کنندگی محمد بخشایش، اجرای آرش ظلی‌دور و نویسندگی دنیا خمامی یک هفته در میان شنبه تا چهارشنبه ساعت۲۱ از رادیو تهران به صورت زنده پخش می‌شود.

منبع: خبرگزاری مهر